Експертна спеціальність 12.1 «Визначення вартості машин, обладнання, сировини та споживчих товарів»

Товарознавча експертиза – це дослідження товарів з метою визначення їх якості, вартості, а також їх відповідності існуючим стандартам.

Головними завданнями товарознавчої експертизи є:

 • визначення належності товарів (товарної продукції) до класифікаційних категорій, які прийняті у виробничо-торговельній сфері (вид, сорт, артикул, марка, модель, розмір, комплектність тощо);
 • визначення якісних змін товарної продукції;
 • визначення причин якісних змін товарної продукції (мають виробничий характер, виникли при транспортуванні, зберіганні, у процесі експлуатації);
 • установлення способу виробництва товарної продукції: промисловий чи саморобний, підприємства-виробника, країни-виробника;
 • визначення вартості товарної продукції, у т.ч. з урахуванням часткової втрати її товарних якостей у зв'язку з експлуатаційним зношенням і пошкодженнями від впливу зовнішніх факторів;
 • визначення відповідності упакування і транспортування, умов і термінів зберігання товарної продукції до вимог чинних правил.

До числа об’єктів дослідження у сфері товарознавчої експертизи належать:

 • обладнання (станки, машини та механізми);
 • сировина (зернові культури, продукти нафтопереробної галузі, продукти металообробної галузі);
 • товари народного споживання (засоби зв’язку, побутова техніка, одяг, взуття та галантерея, вироби з дорогоцінних та напів-дорогоцінних металів та інші непродовольчі товари).

Орієнтовний перелік вирішуваних питань:

 1. Яка ринкова вартість об’єктів дослідження?
 2. Яке найменування та призначення товарів?
 3. Чи відповідають маркувальні дані дійсним товарним характеристикам товару?
 4. Чи відповідає якість виробу вимогам стандартів, технічних умов, наданим зразкам за органолептичними показниками?
 5. Які дефекти має конкретний товар? Чи є ці дефекти істотними? Чи можлива реалізація (експлуатація) товару за наявності виявлених дефектів?
 6. Які умови приймання, зберігання та відпуску товару?
 7. Чи правильно виконані маркування та пакування товару? Чи відповідає маркування та пакування товару вимогам нормативно-технічної документації або зразкам?
 8. Яким характеристикам відповідає товар згідно з Українським класифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності при наявності коду.
 9. Який розмір матеріальної шкоди, заподіяної власнику майна внаслідок пошкодження цього майна (при пожежі, залитті тощо)?
 10. Яка ринкова вартість зерна (зернобобових культур) станом на дату укладення контракту (на поточну дату) з урахуванням його якісних показників?

Рекомендації:

Якщо перед експертом поставлено питання про вартість товару (майна), орган (особа), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), як правило, зазначає, станом на який час належить вирішувати поставлене питання.

Разом з документом про призначення експертизи (залучення експерта) експерту надається об’єкт дослідження. Громіздкі предмети досліджуються за місцезнаходженням. Якщо доступ до об’єктів обмежений, то орган (особа), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), зобов’язаний(а) забезпечити експерту можливість їх огляду. Огляд за потреби проводиться у присутності сторін у справі (інших зацікавлених осіб).

Об’єкти дослідження направляються експерту в упаковці, що забезпечує їх збереження.

Для визначення ринкової вартості побутової техніки, відео-, аудіотехніки, портативних пристроїв, електроінструменту, які були у експлуатації, необхідно вказати:

 • марку та модель об’єкту (наприклад: мобільний телефон марки «Nokia» моделі «Lumia 520», або «Nokia Lumia 520». Для ноутбуків слід вказувати повну назву, яка міститься на задній стінці об’єкту: модель, серію. Наприклад: Asus K56CB (K56CB-XX035H). Якщо невідомо ці дані, необхідно зазначити повні технічні характеристики, тобто конфігурацію, яка вказана у документах);
 • дату придбання у новому стані або повний строк експлуатації (термін з дати покупки до дати зникнення. Наприклад: дата придбання у новому стані дата.місяць.рік або місяць.рік. У випадку коли заявник не вказує повної дати, а пам’ятає рік, уточнюйте хоча б місяць – це в значній мірі впливає на вартість об’єкту);
 • стан на момент зникнення (робоче, технічно-справне, є пошкодження, пошкоджень не має); комплектація (без комплектних аксесуарів з комплектними аксесуарами, вказати якими саме).

Для визначення ринкової вартості кабельної-провідникової продукції (кабель, дріт) та ліфтового обладнання, які були у експлуатації, необхідно вказати:

 • повне та точне найменування об’єкту (наприклад: ТПП 10×2×0,5: гальмівна котушка МП-201);
 • знос об’єкту, який визначається спеціалістами компетентних в питаннях, щодо об’єкту (технічний майстер) (ст. 71 КПК);
 • дату придбання у новому стані або повний строк експлуатації (термін з дати покупки до дати зникнення. Наприклад: дата придбання у новому стані дата.місяць.рік або місяць.рік. У випадку коли заявник не вказує повної дати, а пам’ятає рік, уточнюйте хоча б місяць – це в значній мірі впливає на вартість об’єкту);
 • стан на момент зникнення (робоче, технічно-справне, є пошкодження, пошкоджень не має).

Для визначення ринкової вартості предметів виготовлених з металів у тому числі дорогоцінних, необхідно вказати:

 • вид металу з якого виготовлене майно, проба;
 • повне та точне найменування об’єкту, розмірні характеристики (наприклад: сталевий кутик 40×40×2 мм; золотий ланцюг, чистою масою 1,02 г, 585 проби);
 • знос об’єкту, який визначається спеціалістами компетентних в питаннях, щодо об’єкту (технічний майстер) (ст. 71 КПК). Якщо неможливо встановити дійсний знос, вказуйте точну масу об’єкту, і в такому випадку розрахунок вартості об’єкту буде здійснений на брухт металу;
 • стан на момент зникнення (робоче, технічно-справне, є пошкодження, пошкоджень не має);
 • дату придбання у новому стані або повний строк експлуатації;
 • інформація щодо вставок у ювелірних виробах повинна містити: найменування, масу, колір, огранка, вартість.

Для визначення ринкової вартості одягу, взуття, шкіро-галантерейної продукції необхідно надати ці об’єкти в якості речових доказів і вказати:

 • найменування об’єкту, виробника, артикул, тощо;
 • дату придбання у новому стані або повний строк експлуатації.

Замовити експертизу/дослідження:

Експертиза, дослідження товарознавчі (вартості машин, обладнання, сировини, товарів народного споживання):

Код послуги в системі МВС

Найменування послуги

Ціна грн.(без ПДВ) ПДВ Сума з ПДВ
 1500069 Простої складності  1031,80  206,36  1238,16
 1500070 Середньої складності  2637,00  527,40  3164,40
 1500071 Складні  6345,00  1269,00  7614,00


Оцінка рухомих речей, що становлять культурну цінність*

Код послуги в системі МВС

Найменування послуги

Ціна грн.(без ПДВ) ПДВ Сума з ПДВ
 1500093 Оцінка: рухомих речей, що становлять культурну цінність 5860,00 1172,00 7032,00

*Розмір плати встановлено за проведення оцінки одного об'єкта.

Оцінка рухомих речей, крім таких, що віднесені до машин, обладнання, дорожніх транспортних засобів, літальних апаратів, судноплавних засобів та тих, що становлять культурну цінність:

Код послуги в системі МВС

Найменування послуги

Ціна грн.(без ПДВ) ПДВ Сума з ПДВ
 1500094 Простої складності  187,60  37,52  225,12
 1500095 Середньої складності  586,00  117,20  703,20
 1500096 Складні  1410,00  282,00  1692,00
Image
Image
Image
Image